Hala produkcyjna finansowana pożyczką leasingową (brutto)
Pożyczka leasingowa to elastyczne finansowanie z możliwością (często) bezpłatnej wcześniejszej spłaty.
Zabezpieczeniem takiej transakcji jest zazwyczaj zastaw rejestrowy w Krajowym Rejestrze Zastawów oraz cesja – na firmę leasingową – polisy ubezpieczeniowej.
Takim produktem finansowym najczęściej finansujemy dla naszych Klientów hale produkcyjne.
Klient: spółka cywilna prowadzona przez dwóch wspólników, jeden z nich posiada rozdzielność majątkową, a drugi wspólnotę z małżonką.
Sytuacja klienta: przychody za ostatni rok 9,5 mln PLN, dochód 1,05 mln PLN. Spółka posiada kredyt obrotowy na kwotę 1 mln PLN. Wspólnicy posiadają 21 zobowiązań leasingowych z obciążeniami miesięcznymi ok 90 tys. PLN. Jeden ze wspólników posiada kredyt hipoteczny 350 tys. PLN z ratą miesięczną 2,5 tys. PLN. Wszystkie zobowiązania regulowane z minimalnymi opóźnieniami. Spółka wykazuje amortyzację 250 tys. PLN rocznie.
Oczekiwania: finansowanie budowy hali produkcyjnej o konstrukcji namiotowej. Działka na której miała zostać zainstalowana hala nie należy do Klientów, jest wydzierżawiona od osoby prywatnej na okres 10 lat.
Zrealizowana transakcja: transakcja nie należała do specjalnie trudnych, ponieważ Klient jest rozpoznawalny na lokalnym rynku. Trudności pojawiły się wyłącznie dwie, mianowicie: ograniczona ilość ofert – ponieważ nie wszystkie firmy chcą „wchodzić” w tego typu transakcje, a także fakt, że Klient nie był właścicielem działki. Udało się jednak bez problemu znaleźć finansowanie, a kwestię własności działki, załatwiliśmy przygotowanym przez prawników firmy leasingowej oświadczeniem, że właściciel działki wyraża zgodę na finansowanie, na montaż działki, a także nie będzie ograniczał dostępu do nieruchomości w przypadku, gdyby konieczna była windykacja Klienta.
Decyzja leasingowa zajęła analitykom 3 dni robocze, a pierwsza zaliczka na halę została wpłacona do Dostawcy już po tygodniu.
Finansowanie hali produkcyjnej przez większość leasingów nie jest możliwe dlatego, ponieważ firmy te, traktują takie konstrukcje jak nieruchomości i zwyczajnie nie chcą ich finansować. Wybraliśmy dla Klienta bardzo elastyczną firmę, w której w ostatnim czasie sfinansowaliśmy aż 7 takich konstrukcji. Finansowanie pożyczką leasingową polega na tym, że Dostawca wystawia fakturę sprzedażową na Klienta. Klient księguję jednorazowo FV w koszty przychodu, rozlicza VAT jeżeli występuje on w transakcji, a amortyzuje ten przedmiot w ustalonym dla przedmiotu okresie, w zależności od stawki amortyzacyjnej. Kosztem miesięcznym dla Klienta w przypadku pożyczki leasingowej są wyłącznie odsetki od miesięcznej raty.
W przypadku pożyczki leasingowej warto podnieść jeszcze kwestię VAT-u. VAT od przedmiotu może być finansowany przez cały okres leasingu wyłącznie dla firm, które nie są VAT-owcami. Jeżeli pożyczkobiorca jest czynnym lub zwolnionym VAT-owcem, firmy leasingowe proponują wyłącznie krótkoterminowe finansowanie VAT. Zazwyczaj ustalane jest to jako jednorazowa spłaca równowartości VAT-u od przedmiotu nie później, niż w „szóstej” racie pożyczki.
Biorąc pod uwagę nasze doświadczenie w tego typu finansowaniu, możemy podpowiedzieć wiele przećwiczonych przez nas rozwiązań lub nawet polecić firmy, które takie hale produkują.
Szukasz podobnego finansowania? Napisz lub zadzwoń.